Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer?

0
bebeklerde isilik geçer mi, bebekte isilik tedavisi, bebekte isilik nasıl geçer

Bebeklerde isilik nasıl geçer, neden olur, belirtileri nelerdir, tedavisi nedir, neler yapılmalıdır gibi merak edilen soruların cevabını vermeye çalışacağız.

İsilik Nedir?

Bebeğin yüzünde; alın, yanaklar, göz kapakları ve burunda ortaya çıkar. Bunun dışında, vücudun kıvrım bölgelerinde, bez nedeniyle bel ve göbek kısımlarında da fazlaca rastlamak olasıdır. Önlemi alınmadığında vücudun her bölgesini bulaşabilir. Kızarık, kabarcık ve döküntülerden meydana gelen isilik, birkaç gün ya da haftalar boyunca sürebilir. Bir bebeğin cildi yetişkinlerinkinden daha farklı özellikler taşır ve özellikle ilk aylarda çok hassastır. Bebeklerin cildi ince, duyarlı ve daha az yağlıdır. Bebeğin cildindeki ter bezi kanalları olan gözenekler, farklı şekillerdeki isilik ya da sıcak döküntülerine neden olacak şekilde basitçe tıkanabilir. Ter salgısının deri altında kalmasından dolayı meydana gelen bu kabarcık ve döküntüler sıcak havada ya da bebeğin aşırı sıcak ortamda bulunması durumunda daha da artabilir. Dikkatli ve düzenli bir bakım ile, genelde birkaç gün içinde kaybolması beklenen isilik problemi bulaşıcı değildir. Koltuk altları, kasıklar, boyun ve ense; dar ya da kalın giysiler sebebiyle daha fazla terlemekte ve uzun süre nemli kalmaktadır. Bebekler giydirilirken hava şartlarına ve bulunduğu ortamlara mutlaka dikkat edilmelidir. İsiliği meydana getiren etkenler arasında en çok neden olan unsur, bol nemlendirici kullanma ve pamuklu olmayan giysilerdir. Bebek ateşli bir hastalık geçirdiğinde ya da ateşi düştükten sonra da isilik meydana gelebilir. Çeşitli mantar vak’aları da isiliğe ve döküntüye neden olabilir. Cildinde egzama ya da ciddi döküntü varsa kesinlikle hastaneye gidilmelidir.

Bebeklerde İsiliğin Geçmesi İçin Ne Yapılmalı?

 • Sıcak havada bebek serin tutulmalı
 • Bebeğe kalın ve dar giysiler giydirmekten kaçınmalı
 • Çok fazla nemlendirici kullanmaktan kaçınılmalı
 • Bebeğin bezi mümkün olduğunca ve gerek görüldüğü taktirde hemen değiştirilmeli
 • Bel lastiği sıkı olan naylon külot giydirmekten kaçınılmalı
 • Bebeğin uzun süre terli kalması engellenmeli
 • Bebek terlediği takdirde terini emecek pamuklu kıyafetler giydirilmeli
 • Bebek sıcak ve havasız ortamlarda tutulmamalı
 • Soğuk havalarda bebeğin yattığı odayı aşırı sıcak tutmaktan kaçınılmalı
 • İsilikle karşı karşıya kalan bebeğe herhangi bir engeli yoksa mutlaka her gün duş aldırılmalı
 • Eğer dışarıya çıkılacaksa, bebek mümkün olduğunda gölgede tutulmalı. Gölgelik alan yok ise korumalı bir bebek arabası veya uygun bir şemsiye kullanarak çözüm bulunabilir
 • Eğer isilik oluşmuşsa tahrişli bölgeyi ovmamak kaydıyla soğuk bir bez koyulabilir. Soğuk bez birkaç dakika o bölgenin üzerinde kalmalı ve bebeğin cildi serinletilmeli

Belirtiler arasında kabarcıklardan sıvı ya da irin sızması, yüksek ateş ya da farklı bir ciddi hastalığı işaret eden bir durum olabilir. Kuşkulandığınız durumlarda lütfen doktorunuzla iletişime geçin.

Bu yazımızda bebeklerde isilik nasıl geçer konusunu inceledik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here