Burun Tıkanıklığında Bitkisel Tedaviler

0

Burun tıkanıklığı toplumumuzun hayat kalitesini bozan ve daha bir çok sorunlara sebebiyet veren sorunlar arasında yer almaktadır. Hatta her zaman müdahale edilemez ise kişinin sağlığını da bozan bir rahatsızlıktır. Kişi devamlı ağız solunumu yapmak zorunda kalmaktadır. Durumun böyle olması sebebiyle sık aralıklar ile tekrar eden boğaz enfeksiyonları müzmin farenjit oluşmaktadır. Horlama ve uyku bozuklukları sabahları ağız kuruluğu yaşanmaktadır. Ses kalitesi bozulur ve burundan konuşulmaktadır. Akciğer ve kalp problemleri olanların durumları da ağırlaşabilmektedir. Hatta cinsel ve psikolojik sorunlar dahi ilerleyen dönemlerde oluşabilmektedir. Yani ufak bir solunum rahatsızlığı deyip geçmemek gerekmektedir. Bu tür rahatsızlıklar doğal yöntemler ile de giderilebilmektedir.

Burun Tıkanıklığında Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Burun tıkanıklığına iyi gelebilecek olan birkaç doğal yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler ise ilk olarak acı baharatlar refleks etkisi yaratarak burnunuzun akmasına yardımcı olacaktır. Sonuç hızlı olmasından dolayı bir anda kurtulabilirsiniz. Akış tıkanıklığa yol açmış olan tahriş maddelerini oluşturarak maddelerin uzaklaşmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda tıkanıklığın oluşmasına da yardımcı olmaktadır. Buhar solumak üretilen mukusu kırarak tıkanıklığı bastırmanın bir diğer yoludur. Ilık bir duş alınabilirken ya da çay veya çorba gibi sıcak bir sıvı yudumlanarak içilebilmektedir. Ayrıca yüzün üst yarısına nemli bir havlu konulabilmektedir. Sonrasında ise 3 veya 5 dakika sırt üstü yatılması gerekmektedir. Bu, gün içerisinde 3 ya da 2 kez yapılması gerekmektedir.

Araştırmalar sonucunda günde 50 MG çinko desteği almanın burunda bulunan tıkalı sinüsleri açmaya yardım etmektedir. Soğan yada sarımsak koklamak mentollü spreyleri kullanmayla aynı etkiyi yapmaktadır. Bir soğan veya sarımsak koklamak burun pasajlarını rahatsız ederek büzer, tıkanıklığı giderir. Tuzsu sprey hazırlamak da sonsuza kadar kullanılabilmektedir. Çünkü tıkanıklığı burun açıcı ilaçların yapıldığı gibi zoraki giderilememektedir. Aksine tuzsu sprey burundaki zarları nemlendirerek rahatlık vermekte ve rahatsızlığı bir nebze olsun geçirmektedir. Bu solüsyonu yapmak ¼ çay kaşığı soda ¼ çay kaşığı masa tuzu ve 22.8 gram suyu burun damlası içerisine koyarak tamamlanmaktadır. Burun tıkanıklığında bitkisel tedaviler uygulanabilirken çok şiddetli bir haldeyse doktora gitmek daha yararlı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here