Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkiler ve Doğal Gıdalar

0
mide bulantısı bitkisel

Mide bulantısının farklı nedenleri olabilir. Aşırı yemek tüketme, çok fazla alkol içmek ve hamilelik süreci gibi sebepler, başı çeken nedenlerdendir. Bazen üşütme, ekşi veya asitli gıdaları çok fazla tüketme veya mide hassasiyeti de mide bulantısının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu saydıklarımız genel sebeplerden sayılır fakat bazen sebep, çok daha ciddiye alınması gereken birtakım sağlık sorunları da olabilir. Yiyecek zehirlenmesi akla gelen ilk örnektir ve vakit kaybetmeden tıbbi müdahale gerektirir. Fakat ciddi olanlar dışında diğer durumlarda mide bulantısının üstesinden gelmeyi sağlayan bitkiler ve her yerde bulabileceğiniz doğal gıdalarla destek alınabilir.

Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkiler

  • Soğan Suyu

Düzenli aralıklarla alınan bir çorba kaşığı soğan suyu mide bulantısını engelleme yapılabilir.

  • Ballı Su

Ballı su yudumlamak da mide bulantısına çok iyi gelir. 2 çorba kaşığı balı bir bardak suya ekleyin ve karıştırıp yavaş yavaş için.

  • Zencefil Çayı

İçeceğiniz bir bardak zencefil çayıyla kolaylıkla mide bulantısının üstesinden gelebilirsiniz. Hazırlamak için kaynayan suya zencefil ekleyip 10-15 dakika kadar oda sıcaklığında demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.

  • Bal

İki cardamom’u (kakule) kızartın ve öğüterek toz haline getirin. Bir çay kaşığı balı da ekleyip tüketin. Sürekli bir şekilde devam eden mide bulantısı ve kusmaya oldukça iyi gelen bir gıda takviyesidir. Kakule, zencefilgiller familyasından Elettaria ve Amomum cinslerini kapsayan bitkilerin genel ismidir. Batı ve Güney Hindistan, Güneydoğu Asya’nın sıcak bölgelerinde yetişen, yaklaşık 5 metre boyunda, büyük yaprakları olan çok yıllık bir bitki çeşididir.

  • Çeşitli Bitki Suları

Bir bardak soğuk ıhlamur tüketmek mide bulantısının geçmesini sağlayabilir. Bilhassa ıhlamur suyu, nane suyu, bal ve zencefilden yapılan bir karışım da mide bulantısına iyi gelir. Hepsinden yalnızca birer çorba kaşığı ekleyin, çok fazla olmasın.

Bitki gıda takviyelerinin dışında, süreklilik arz eden mide bulantısı probleminiz varsa diyet yapmayı ihmal etmeyin. İlk birkaç gün katı yiyecekler tüketmekten kaçının. Elma suyu ve karbonatlı içecekler işe yarayacaktır. Süt ürünlerinden ve turunçgillerin sularından uzak durun. Bu arada belli aralıklarla muz yiyebilirsiniz. Kaynamış pirinç, patates ve kremasız çorbalardan tüketebilirsiniz. Yeteri kadar su içmeyi ihmal etmeyin yani vücudun suya olan ihtiyacını göz ardı etmeyin.

Bu yazımızda mide bulantısına iyi gelen bitkiler nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Her ne olursa olsun, tavsiye edilen çözüm önerilerinden önce doktorunuzdan bilgi almayı ihmal etmeyin. Her hangi bir malzemeye karşı hassasiyetiniz olabileceği için doktor onayı olmadan da uygulamaya geçmeniz önerilmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here