Tereyağı Nedir? Tereyağının Faydaları Nelerdir?

0

Tereyağı Nedir?

Tereyağı, hayvansal bir gıda maddesidir. Tereyağının ham maddesini süt yağı oluşturur. Yağın bileşiminde yaklaşık %82 oranında su, süt şekeri, süt yağı, mineraller, kolesterin, suda çözülmüş vitaminler, protein, asitler ve aromalar vardır. Tereyağının fiziksel özelliğini ise kısa bağlı doymuş yağlarla, yağ asitleri oluşturur. Ayrıca gıda ve kozmetik ürünlerinin yapımında da kullanılan tereyağı, alternatifi olmayan önemli bir ham maddedir. Her çeşit sütten tereyağı elde etmek mümkün değildir. Örneğin kısrak ve sıpa sütü ile tereyağı üretilememektedir. Üretimde en elverişli süt inek, koyun ve keçi sütüdür. Yüksek doymuş yağ oranı ve hayvansal yağ olması kötü kolesterolü tetiklediği iddia edilse de, tereyağı tabii bir gıdadır. Sanayi yağı margarine karşı besin değeri daha yüksek ve kıymetlidir. Yağlar arasında en yüksek protein içeren besindir. Yaklaşık %1 ‘i protein iken diğer yağlarda bu neredeyse %0 ‘dır.

İlk tereyağı üretiminin nerede olduğu tam olarak bilinmemektedir. İlk üretimin hayvancılığın başlaması ile ortaya çıktığı tahmin ediliyor. En eski bilinen kaynak ise eski milattan yaklaşık 3000 yıl önce Sümerler döneminde mozaiklerde resmedilmiş. Fakat bunun bir çeşit ayran mı veya tereyağı mı olduğu konusunda kesin bir bilgi yoktur.

Günümüzde en çok tereyağı üreten ülke Hindistan’dır. 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre Hindistan, yılda 2.500.000 ton tereyağı üretmektedir.

Tereyağının Besin Değerleri

100 gr. tereyağı yaklaşık olarak şu değerleri içerir;

Kalori (kcal) : 52
Karbonhidrat (g) : 0.85
Protein (g) : 0.19
Yağ (g) : 83.22
Lif (g) : 0
Kolesterol (mg) : 191
Sodyum (mg) : 7
Potasyum (mg) : 20
Kalsiyum (mg) : 15
Vitamin A (mg) : 559
Vitamin C (mg) : 0
Demir (mg) : 0.09

Tereyağı Çeşitleri

  • Peynir altı suyundan yapılan tereyağı
  • Dondurulmuş kremadan yapılan tereyağı
  • Rejenere edilmiş tereyağı
  • Kurutulmuş tereyağı
  • Dayanıklı tereyağları
  • Nötr kremadan yapılan tereyağı

Tereyağı, genel olarak sağlıksız bir yiyecek olarak aklımıza gelir. Fakat, hâlâ seve seve tereyağı tüketen insanlar için bu durum aslında çok da önemli değildir. Çünkü araştırmalar gösteriyor ki; ömrü boyunca gerçek tereyağı tüketen insanlar diğerlerine göre daha uzun yaşamaktadır.

Tereyağının Faydaları

Mide

Tereyağı mide ve bağırsaklarda ortaya çıkan rahatsızlıklarda faydalı bir gıdadır. Bu tip hastalıkların ortaya çıkmasına karşı koruyan tereyağı mideyi rahatlatmak konusunda da yardımcı bir besindir. Bu nedenle vücut için yeterli miktarda tereyağı tüketilmesi oldukça önemlidir.

Göz

Tereyağının göz sağlığı için de oldukça sağlıklı olduğu dile getirilir. Tereyağının içerisinde bulunan bazı maddeler gözü korur ve gözde meydana gelmesi muhtemel rahatsızlıkların ve kusurların engellenmesinde yardımcı olur.

Eklemler

Tereyağının eklemler üzerinde de pozitif etkisi vardır. Bilhassa eklemlerde ortaya çıkan ağrılara veya hasarlara karşı tereyağı oldukça iyi bir besindir. Aynı şekilde eklemlerde meydana gelen kireçlenme oluşumuna karşı da tereyağı koruyucudur.

Kemikler

Tereyağı eklemlere olduğu gibi kemiklere de iyi gelmektedir. Nihayetinde içeriğinde süt bulunduran ve bir çeşit süt ürünü olan tereyağı, kemik sağlığı için etkili bir koruyucudur. Aynı şekilde kemik erimesi riskine karşı da destekleyici bir gıdadır.

Antioksidan

Tereyağı bir çeşit antioksidan olarak da görülür. Doğal tereyağının düzenli ve yeterli miktarda tüketimiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesine olumlu etkileri vardır. Ayrıca tereyağı vücudu onarır ve bazı enfeksiyon tehlikelerine karşı da koruyucu görevi görür.

Sonuç olarak, aşırıya kaçmamak şartı ile tereyağı tüketilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here